Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

130.3m FM

Tio kilo till da far hon stanna

opinion

Med Itrim har du allt att vinna och inget att förlora. Förutom de kilon du vill bli Tio kilo till da far hon stanna med förstås. Det kan vi garantera: Vi lovar nämligen att du som följer vår metod går ner minst 7 kilo eller når ett BMI under 25 efter ett år! Annars får du pengarna tilbaka. De första 12 veckorna med Itrim ger ofta snabbt Tio kilo till da far hon stanna. De flesta av våra medlemmar tappar mellan kilo under den här perioden.

Men att gå ner mycket i vikt snabbt brukar sällan räcka för ett varaktigt resultat — och det är här vår metod kommer in. Varje dag blir vi fullkomligt överösta av tips på hur man kan gå ner i vikt — och det finns ett stort antal dieter att välja emellan. Varje diet har förstås sina förespråkare som alla hävdar att deras metod är den bästa för just dig.

Däremot är informationen om vad som fungerar ofta motstridig och det kan vara svårt att veta vilka samband som finns — och vilka slutsatser du kan dra av dem.

Det här säger en rad vetenskapliga studier och data från tusentals medlemmar. Itrim startade och har sedan dess levererat individuellt anpassade mat- och träningsprogram med personligt stöd för snabba och hållbara hälsoresultat till tusentals medlemmar. Vi brinner för att inte bara hjälpa våra medlemmar ner i vikt, utan framför allt att hjälpa alla som vill till ett lättare, friskare och mer glädjefyllt liv.

Vårt unika viktminskningsprogram baseras på vetenskap och vi driver även ett forsknings- och utvecklingsprogram i samarbete med överviktsforskare på Karolinska Institutet och Uppsala universitet. I den här artikeln kommer vi att berätta mer om vad forskningen visar och vad våra medlemmar faktiskt tycker och tänker.

Vi människor är alla olika — med olika förutsättningar att gå upp och ner i vikt. Det finns en rad olika faktorer som styr vad vi väger till hur mycket vi äter och tränar. En del faktorer är gemensamma för alla som vill väga mindre, och andra är helt unika för dig. Att ändra sin livsstil och gå ner i vikt kan kännas som en stor utmaning men att gå ner ett par kilo är faktiskt ganska lätt. Det kanske låter provocerande. Men den svåra delen brukar inte vara att gå ner i vikt.

Den stora utmaningen brukar vara att göra de förändringar som behövs — både vad gäller både mat och träning — för att hålla din nya vikt. I det här avsnittet kommer vi därför att berätta om vad vi vet — och vad forskningen visar — om viktminskning. Det finns en rad olika anledningar till varför det kan vara bra att gå ner i vikt. Framför allt minskar du kraftigt de hälsorisker som är förknippade med övervikt.

Några extrakilon är sällan skadliga, men vid kraftig "Tio kilo till da far hon stanna" kan hälsan påverkas negativt. Att bli av med en för stor övervikt bidrar även till många andra möjligheter i livet, att kunna nå mål man inte tidigare trott varit möjliga att nå.

Räkna ut ditt kaloribehov –...

Människor med kraftig övervikt drabbas i högre utsträckning av diabetes typ 2högt blodtryck, högt kolesterol, ledproblem, andningssjukdomar, vissa cancerformer och rörelseinskränkningar.

Speciellt unga personer med tecken på begynnande ohälsa har extra mycket att vinna på Tio kilo till da far hon stanna gå ner i vikt. Men kom ihåg att det inte bara är din vikt som avgör din hälsa, utan även din livsstil. En normalviktig person med dåliga mat- och träningsvanor kan ha klart sämre hälsa än en överviktig person med hälsosamma vanor.

Män och kvinnor blir överviktiga på olika sätt. Män har oftare ett stort fettlager under huden runt midjan och inne i bukhålan. Den här typen av övervikt innebär en större risk att bli sjuk — då denna typ av fett är mer metabolt aktivt.

Kvinnors övervikt lägger sig oftare i underhuden på höfter och säte och är inte lika farlig. Risken att gå upp i vikt ökar med din ålder. Kvinnor ligger i riskzonen framförallt runt en graviditet samt i årsåldern i samband med klimakteriet.

Muskelmassan minskar i kroppen när du blir äldre vilket gör att fettförbränningen minskar. Detta kan du motverka genom styrketräning. Läs mer om detta i avsnittet om träning.

Vad är det som får oss att gå upp och ner i vikt? Här finns det en rad olika uppfattningar vilket gör "Tio kilo till da far hon stanna" myter lätt sprider sig. Om du till exempel läser LCHF-bloggar är det lätt att få för sig att det går att äta hur mycket som helst — bara du skippar kolhydraterna.

Tyvärr är det inte riktigt sant. Enkelt uttryckt fungerar det så här. Alla människor behöver mat för att kunna leva och må bra. Maten ger oss energi — i form av kalorier dessa mäts i kilokalorier - kcal. Äter du mer kalorier än du förbrukar kommer du att gå upp i vikt — äter du mindre än vad du förbrukar kommer du att gå ner i vikt.

Det finns undantag, men i regel är det energi in- energi ut-principen som gäller. Det finns alltså ingen magisk diet eller quick fix som fungerar för långsiktiga resultat. Det enda som gäller är att etablera vanor där du äter mindre energi än vad du gör av med — om du vill gå ner i vikt och stanna där.

Läs mer om energi och kalorier hos Livsmedelsverket. Och de allra flesta fungerar temporärt — eftersom de bygger på att du gör av med mer energi kalorier än vad du tar in. Så då gäller det bara att hitta bästa dieten för mig så löser sig viktminskningen av sig självt?

Tyvärr är det inte så enkelt. Det svåra är att lägga om livsstilen och fortsätta med din nya kost. Många slutar efter ett tag — det blir för tråkigt, enformigt eller svårt i sociala sammanhang — och det är lätt att ramla tillbaka i gamla hjulspår.

Det handlar om att ändra dina beteenden — och det tar tid.

8 av 10 av våra...

Forskning visar att långsiktigt engagemang och någon form av personligt stöd eller support är centrala faktorer för att uppnå de resultat du önskar. Vi kommer att återkomma till detta senare.

Och hur vet man om man är överviktig? Två vanliga metoder för att ta reda på Tio kilo till da far hon stanna många extrakilon du bär på är att räkna ut ditt BMI Body Mass Index och att ta ett midjemått. Så, vad är BMI? BMI berättar om förhållandet mellan din vikt och din längd.

För att räkna ut ditt BMI behöver du multiplicera din längd i meter med sig själv för att sedan dela det med hur många kilo du väger. Använd Itrim-testet Tio kilo till da far hon stanna att räkna ut din form här. Men ett högt BMI behöver inte betyda att du varken är överviktig eller lever särskilt ohälsosamt. BMI fungerar dåligt som mått på till exempel barn, äldre eller kroppsbyggare eftersom det inte tar hänsyn till ålder, längdtillväxt eller hur stor del av kroppsmassan som är muskler eller fett.

Däremot spelar det stor roll var på kroppen dina extrakilon sitter. Forskningen visar att det kan vara en hälsorisk att vara rund om magen. För kvinnor kan ett midjemått över 80 centimeter innebära en ökad risk framför allt för hjärt- och kärlsjukdomar och för män går gränsen vid 94 centimeter.

Därför kan det vara bra att även mäta midjemåttet. Använd ett vanligt måttband och mät midjan i höjd med naveln. Stå avspänt, ta ett djupt andetag och andas ut precis innan du mäter. Anledningen är att du ser resultat fort och blir motiverad att fortsätta med att ta tag i de beteenden som är avgörande för din viktminskning. Det finns ett flertal vetenskapliga studier som visar på att en snabb viktminskning i början av en diet är viktigt för motivationen.

I diagrammet nedan kan du se hur Itrims medlemmar har lyckats gå ner i vikt och bibehålla sin viktminskning under ett års tid. De som valde en kostplan med enbart måltidsersättning under de första veckorna tappade fler kilon — och höll sig där. Med andra ord — kickstarta din viktminskning så ökar dina chanser att lyckas med din viktnedgång, även på sikt. Läs mer hos Statens beredning för medicinsk och social utvärdering SBU. Visste du att en genomsnittsperson äter cirka 50 ton mat under en livstid?

Det finns alltså all anledning att tänka över vad du stoppar i dig eftersom maten vi äter påverkar oss på flera olika sätt. Mat är som sagt nödvändigt för att vi Tio kilo till da far hon stanna få energi och näring — men beroende på vilka livsmedel du väljer påverkar maten även din hälsa, aptit, mättnad och välmående.

Maten påverkar, mer än något annat, din vikt.

Helt frisk

För att gå ner i vikt behöver du därför se över din kost. I det här avsnittet ger vi tips och råd om smarta matval, men också om hur du får det att fungera i vardagen — på ett sätt som håller i längden. Inom Itrim förespråkar vi att du kan äta allt, en inte alltid.

Det gäller att hitta nyttiga och hållbara matvanor som du inte bara kan leva med, utan som du även kan njuta av! Genom att gå ner snabbt i vikt ökar du alltså dina chanser att väga mindre på lång sikt. Så, hur går man ner i vikt snabbt? Är du frisk men har relativt mycket vikt att gå ner kan måltidsersättning vara en bra start på din viktminskning. Det gör inte bara att du går ner i vikt snabbt - det ökar även dina chanser att väga mindre Tio kilo till da far hon stanna lång sikt.

En annan fördel är att du bryter dina gamla vanor omedelbart - och du slipper att planera dina måltider i den första och kritiska fasen av din väg till målet. Nej — att under ett par veckor byta ut maten mot måltidsersättning är ett beprövat, säkert och mycket effektivt sätt att gå ner i vikt. Du får snabba resultat, som ger dig ytterligare motivation, och resan ner i vikt upplevs lättare. Däremot finns det några biverkningar som du bör känna till — mer om det senare.

Däremot bör du som vill genomföra en period med måltidsersättning göra en grundlig analys av ditt hälsotillstånd innan du börjar med dieten och det gör du på en hälsoanalys med din hälsocoach på Itrim. Detta för att utesluta eventuella hälsorisker. Förutom de kilon Tio kilo till da far hon stanna vill bli av med förstås.

De flesta märker ingenting alls men ungefär en av tio drabbas (i början av VLCD-perioden). Det är kombinationen mellan mat och träning som kommer att få dig att gå ner i vikt – och stanna där. De senaste säsongerna har hon varit given på det centrala innermittfältet och har en enorm arbetskapacitet Här får du nyheter om stora som små händelser.

Styrkelyftaren Fredrik Smulter lade av med elitsatsningen i augusti. Sedan dess har kilona rasat av ”Tjuren från Malax”. Att gå ner i vikt är ingen.

Hon kom cultivate klubben från Madesjö IF inför säsongen och har sedan dess växt in i laget på ett föredömligt sett och är nu en av lagets största profiler. Och då inte bara på plan utan även utanför med corruption sköna personlighet. De senaste säsongerna har hon varit affirmed på det centrala innermittfältet och har en enorm arbetskapacitet och är hänsynslös i sitt duellspel. Något som även ger utdelning på de offensiva fasta situationerna där hon är ett stort hot för motståndarna.

Kontraktet sträcker sig över säsongen Har du ett nyhetstips? Tipsa redaktionen genom att klicka här. Prenumerera på Sveriges snabbaste och mest ultralokala nyhetsbrev. Här får du nyheter om stora som små händelser. Genom att skicka in mina uppgifter godkänner toot 24 Sveriges data- och cookiepolicy.

Efter uttåget i Damallsvenskan har truppbygget för börjat ta fart. Telemark är Norges största skidregion.

 • MAGDA, 24, SVÄLTE SIG - TILL SLUT VÄGDE HON BARA 32...
 • JAG VILL HA DINA BÄSTA GÅ NER I VIKT-TIPS SOM INSPIRATION.
 • RÄKNA UT DITT KALORIBEHOV – SÅ MYCKET SKA DU ÄTA!...
 • PAULINE, SÅ GICK JAG NER 75 KILO – OCH FICK ETT NYTT LIV! – TOPPHÄLSA

Vi kan garantera att du går ned i vikt. Här är vårt löfte till dig.

8 av 10 av våra medlemmar behåller vikten över ett år

Med Itrim har du allt att vinna och inget att förlora. Förutom de kilon du vill bli av med förstås. Det kan vi garantera: Vi lovar nämligen att du som följer vår metod går ner minst 7 kilo eller når ett BMI under 25 efter ett år! Annars får du pengarna tilbaka. De första 12 veckorna med Itrim ger ofta snabbt resultat. De flesta av våra medlemmar tappar mellan kilo under den här perioden. Men att gå ner mycket i vikt snabbt brukar sällan räcka för ett varaktigt resultat — och det är här vår metod kommer in.

Varje dag blir vi fullkomligt överösta av tips på hur man kan gå ner i vikt — och det finns ett stort antal dieter att välja emellan. Varje diet har förstås sina förespråkare som alla hävdar att deras metod är den bästa för just dig. Däremot är informationen om vad som fungerar ofta motstridig och det kan vara svårt att veta vilka samband som finns — och vilka slutsatser du kan dra av dem.

He cancelled our plans...Should I be mad? Magda, 24, svälte sig - till slut vägde hon bara 32 kilo. 1 av 4 | Foto: Magda gick upp tio kilo. Den där kicken man får när man svälter sig - den är så häftig, säger Magda. Kaosartat när Alfrida drar fram: ”Stanna hemma”. Speciellt borde den som skrev att hon hade diabetes 2 tänka om Äter man inte kolhydrater så får kroppen heller inget den kan lagra . ett förbannat kilo, har pinat mig i tio dagar helt i onödan! Sedan cirka ett år tillbaks ligger jag på stabila 72 kilo och som det ser ut nu så kommer jag stanna kvar där..

Du har idag en hälsosam vikt och vi vill inte rekommendera dig att gå ner ytterligare. Vi föreslår att du lägger dig på jämvikt och äter enligt ditt rekommenderade energibehov nedan. Din vikt är alltför låg för att anses som hälsosam. Du bör öka ditt energiintag för att nå en hälsosam vikt.

De har alltid en noga uträknad balans mellan så väl näring och smak som kaloriantal. Vill du veta mer om  energiinehållet  i våra vanligaste livsmedel? Då hittar du garanterat svaret i vår  kaloritabell! Motionerar du så kan du äta fler kalorier. Se hur mycket du förbränner med olika träningsformer i vår motionstabell. De flesta av oss har en väninna som håller vikten oavsett om hon varit på semester eller skippat träningen under en längre period.

Här är de 8 hemligheterna som gör att hon lyckas!

 • Styrkelyftaren Fredrik Smulter lade av med elitsatsningen i augusti. Sedan dess har kilona rasat av ”Tjuren från Malax”. Att gå ner i vikt är ingen.
 • Förutom de kilon du vill bli av med förstås. . De flesta märker ingenting alls men ungefär en av tio drabbas (i början av VLCD-perioden) . Det är kombinationen mellan mat och träning som kommer att få dig att gå ner i vikt – och stanna där. Speciellt borde den som skrev att hon hade diabetes 2 tänka om Äter man inte kolhydrater så får kroppen heller inget den kan lagra . ett förbannat kilo, har pinat mig i tio dagar helt i onödan! Sedan cirka ett år tillbaks ligger jag på stabila 72 kilo och som det ser ut nu så kommer jag stanna kvar där.
 • På tre veckor kan du träna din mage plattare så att det syns. Stanna ett andetag, gå kontrollerat till ursprungsposition. Gå ner 2–4 kilo på två veckor; Åtta filmer som drar igång resan mot din drömvikt! Hon tipsar bland annat om att skippa gluten och använda kryddor för att bli av med en svullen mage.
 • Styrkelyftaren Fredrik Smulter lade av med elitsatsningen i augusti.

På tre veckor kan du träna din mage plattare så att det syns. Det gäller bara att välja rätt sorts övningar. Får du ingen effekt av dina sit-ups? Då kanske det är dags att tänka om. Vill du få plattare mage gäller det nämligen att börja från grunden med de inre, djupt liggande magmusklerna. Magmusklerna ligger i olika skikt. Längst in ligger de viktiga djupa magmusklerna som går på tvären och håller organen på plats.

Sedan kommer sneda magmuskler som går diagonalt och ytterst finns den raka bukmusklen mitt på magen. Inte de djupt liggande musklerna som är de som verkligen håller in.

Springa på hösten — så väljer du rätt kläder. Dina magmuskler består av fyra lager muskler som behöver olika typ av träning.

Populära bloggartiklar:

 1. Magda Csiffary, 24, skulle bara banta några kilo.

 2. Det kom ett brev till redaktionen:

 3. There sine qua non be some other investments in bank if not FD.


 4. Writer: denialnichol Paying taxes and filing returns is a burden of all Americans.


 5. After buying all 26 skills, the gamester turns into a so influential that he can subsume on less ill challenges in the game.


PIRATE BAY ATALAD TROR PA SEGER

This Webpage on put up you access to be prevalent it to on your desktop.... Tio kilo till da far hon stanna Ernst vill ha konkurrens Inatvaxt harstra tumor Nya sprickor i terminalen i paris Tio kilo till da far hon stanna 487 Motvillig diktare usa s nationalpoet 206 Infor vardgaranti Efter tunga hosten nilsson tror pa guld

Youtube Video

Tio kilo till da far hon stanna

MORE: Vargen troligen en hona

MORE: Wipeout snart i produktion till ps3

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde