Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

149.2m FM

Ozil narmar sig real

opinion

Hur får Mesut Özil ut hela sitt kunnande i Arsenals spelsätt? Mattias Håman funderar och reflekterar över tyskens inledande tid i klubben. Det har gått att skåda ett än mer bollhållande Arsenal sedan en tid tillbaka. För när det i början av säsongen stod klart att Theo Walcott och Lukas Podolski skulle vara tvungna att återhämta sig från skador istället för att spela fotboll, skulle Arsène Wenger behöva möblera om i sitt Arsenal.

Det vanliga kantspelet med klassiska yttrar förvandlades. De tre herrarna huserar hellre centralt i Ozil narmar sig real. De föredrar alla att möta bollen istället för att ta den där löpningen som skapar yta för sina medspelare.

Mesut Özil och Tomas Rosicky är två ytterligare exempel på den här typen av spelare som ser sig själva som kreatörer snarare än löpare. Den förstnämnda finns det anledningar att återkomma till.

Han är "Ozil narmar sig real" rekordman som förfogar över en speciell kvalité i sitt sätt att spela fotboll. Mesut Özil är en spelare som förmodligen uppskattar Lukas Podolskis och Theo Walcotts spelarprofiler av en enkel anledning.

Mesut Özil närmar sig en...

De löper och skapar utrymme åt honom Ozil narmar sig real så att han kan spela den fotboll han trivs bäst med. Det var så han blev framgångsrik i Real Madrid. Det är också när löpningarna sker som tysken kan få ut maximalt av sitt spel.

De var alla medvetna om vilken passningsfot Özil förfogade över — och öppnade ytor för honom genom att dra iväg i djupled. De belönades av huvudmannen själv i form av precisa framspelningar framför mål. Förutom spelarna hade även José Mourinho en del i Özils framgång hos marängerna genom taktisk disposition. I Arsenal måste spelarna ta samma ansvar och löpa utan boll för att Özil ska få sitt välbehövliga utrymme. Wenger borde också, om han inte redan gör det, fundera på hur han kan involvera Mesut ännu mer under matcherna och få ut mest av honom.

Det är först då tysken kan spela sin bästa fotboll — och leverera prestationer i absolut världsklass. Mesut Özil och Santi Cazorla har flera saker gemensamt som spelare. De tekniska färdigheterna, blicken för spelet och förmågan att kunna tråckla upp lågt sittande försvar.

Duon är ovärderlig för Arsenals kreativa ådra av spelet. Det är ofta genom Santi eller Mesut som chanserna skapas, vilket är naturligt med tanke på deras kvalitéer som fotbollsspelare. Men det finns i synnerhet en egenskap i Mesut Özils register som ingen annan spelare i Arsenal kan erbjuda, inte ens Cazorla — och det är förmågan att hitta de öppnande, avvägda och precisa passningarna som leder till mål.

När Mesut Özil debuterade borta mot Sunderland tidigare i höstas tog det honom endast tio minuter att assistera till sitt första mål i Arsenal-tröjan. Att Mesut är en genialisk fotbollsspelare har han bevisat många gånger i Real Madrid, men för att han ska kunna spela sitt spel behöver han hjälp från sina lagkamrater i form av löpningar.

Den hjälpen fick han i det här fallet av Oliver Giroud, som tack vare en bra löpning gjorde Özils framspelning möjlig. Fransmannen stormade in på en fri yta, bollen levererades, avslutet välplacerat. När matchen mot Sunderland var till ända hade Arsenals nyförvärv dessutom spelat fram en annan Arsenalspelare flera gånger till frilägen, nämligen Theo Walcott. Det tog inte lång tid för dem att hitta varandra i matchen. Även om samarbetet inte ledde till mål den gången var det en kombination som inte varit så vanlig i Ozil narmar sig real de senaste säsongerna.

Men den här dagen var kombinationen tillbaka två spelare emellan. Passningsgeniet fanns där i form av Mesut, den ultimate löparen likaså i Theo. Det är en kombination som är nästintill omöjlig att försvara sig mot när förutsättningarna är de rätta för duon, det vill säga ytorna finns för båda spelarna. Det är just av den anledningen som Walcott garanterat är en väldigt uppskattad spelare i Özils ögon. Mesut trivs bäst när han får utrymme att spela fram medspelare som tar rätt löpningar i djupled.

Det krävs uppenbarligen alldeles speciella färdigheter för att leverera den typen av framspelningar. Özil har de här färdigheterna i sig. Han kan hitta de genialiska passningarna som Ozil narmar sig real annan i dagens Arsenal. När Mathieu Flamini stängde butiken i och med sitt sena mål borta mot Cardiff en tid tillbaka blev även han framspelad av tysken med nummer 11 på ryggen. Flamini tog sats från sin sittande mittfältsposition och såg en lucka att springa in i.

Özil väntade och väntade på sitt aviga sätt som lite symboliserar honom som spelare — och i exakt rätt ögonblick bidrog han med en passning som skar igenom två Cardiff-spelare på samma gång. Löpningen öppnade en yta och gav Özil möjligheten att servera Flamini. Om medspelarna bistår Mesut med löpvillighet kommer de också bli belönade med precisa passningar som symboliserar en spelare av högsta klass.

Exemplen med Giroud och Flamini är två utvalda som bevisar detta påstående rätt. Mesut Özils formkurva har inte pekat uppåt den senaste tiden, snarare nedåt. Vad det beror på att tysken inte levererat som han brukar kan det spekuleras i. Kanske är han sliten? Eller kanske har motståndarna hittat sätt för att stoppa honom effektivt? Förmodligen är det, som tråkigt nog Ozil narmar sig real, en blandning. En teori är annars att Arsenals spelsätt skiljer sig från det han var en del av i Real Madrid.

Arsenal vs Real Madrid. Hur kunde egentligen portugisen få ut maximalt av Mesut Özil under hans tid i Spanien? Och vilken roll har han fått i Arsenal till skillnad från den han hade i Real? Arsenal bygger sitt spel på bollinnehav, vilket innebär att det ofta handlar om att tråckla upp motståndarnas låga försvar. I många stunder handlar spelidén om tålamod "Ozil narmar sig real" att kunna göra avvägningar vilka passningar som ska levereras i djupled, sidled eller bakåt i banan.

Özil har förmågan att värdera situationer, Ozil narmar sig real av matchens karaktär och se vilka handlingar som är bäst för stunden. I Arsenal har han fått en roll som lagets främste speldirigent som helst ska stå för den avgörande passningen — och när ytorna finns är han farlig med sin förmåga att leverera högklassiga framspelningar.

Frågan är bara hur ofta de här ytorna egentligen uppstår när man ser till klubbens fotbollsfilosofi. Med tanke på att Arsenal ofta bygger spelet kring bollinnehav blir det en konsekvens av att det mer handlar om att möta organiserade försvar än att kontringsspela.

Möjligen hämmar det Özil i spelet. För även om Özil är en bra spelare som hellre håller i bollen snarare än jagar den, så trivs han förmodligen allra bäst när matchbilden är böljande, ytorna finns där och Ozil narmar sig real uppstår mellan varven.

Därmed har en spelare som Walcott möjligheten att dra nytta av Özils genomskärare. Faktum är att ju mindre ytor som finns, desto svårare blir det att hitta kreativa lösningar Ozil narmar sig real även för en spelare som Mesut Özil.

De flesta mål görs när motståndaren är oorganiserad i försvarsspelet, alternativt begår misstag. I Real Madrid styrdes han av José Mourinho från tränarbänken. Det finns röster som menar att portugisen är respekt- och hänsynslös samt osympatisk. Trots alla skriverier om Mourinho finns det en detalj ingen kan ta ifrån honom — och det är hans förmåga att hitta rätt lösningar för sitt eget lag rent spelmässigt. Han har en förmåga att få ut maximalt av sitt lag och klubbens enskilda spelare.

I Real Madrid hade han bland andra spelare som Ronaldo, Benzema och Di Maria till sitt förfogande — samtliga bra kontringsspelare. Så att mellan varven låta motståndaren styra matchbilden för att sedan ställa om var en bra taktik med tanke de nämnda spelarnas styrkor i omställningsfasen. Det var så han hittade en roll för Özil i Real Madrid.

Mesut Özil närmar sig en...

Mourinho kunde tidigt se hur han bäst skulle använda tysken i sitt lag och på så vis få ut mest av honom. I det stora hela lyckades han hitta en balans i matcherna mellan försvars- och anfallsspel.

Att hitta öppningar i ett lågt tillbakapressat lag är förvisso ingen omöjlighet, men allt blir som sagt lättare när matchbilden varierar och ytorna därmed öppnare.

Att skriva om José Mourinho i en krönika är något man som Arsenal-supporter gärna undviker, men i det här fallet är det ofrånkomligt när analysen görs om Mesut Özils förflutna rent spelmässigt. Hur som helst, det är uppenbart att Wenger skiljer sig mot Ozil narmar sig real när det handlar om taktisk disposition. Fransmannen har sin spelidé klar som han oftast håller fast vid medan Mourinho arbetar annorlunda. Han är mer flexibel i sättet att spela fotboll och väljer system helt beroende på vilka spelare han har tillgängliga.

I Real Madrid byggde han ett balanserat lag som både kunde dominera en matchbild, men samtidigt falla tillbaka och kontringsspela när så behövdes. För Mourinho Ozil narmar sig real det väsentliga att se över spelarmaterialet Ozil narmar sig real för att därefter fatta beslutet om spelsystem.

Att Wenger ska byta spelidé rakt av för att gynna några spelare är inte troligt och garanterar heller inte förbättrade resultat — men det är viktigt att se över spelarnas kvalitéer och därefter någorlunda anpassa spelet beroende på styrkor och svagheter.

När det handlar om att hitta öppningar i ett samlat motståndarlag kanske inte Walcott är det bästa alternativet på kanten, exempelvis.

Arsenal satte klubbrekord och värvade...

Theo har sin styrka i djupledsspelet. Därför trivs han så bra med Mesut Özil.

Stjärnan läxar upp reportern –...

En spelare som Theo Walcott behöver inte alltid Ozil narmar sig real sin bästa fotboll, för bara genom att han löper i djupled förvandlas Mesut Özil per automatik till en bättre spelare. Det är först då som tysken får möjligheten att briljera på sitt sätt — och spela den fotboll han var så framgångsrik med i Real Madrid.

Özil och Walcott är helt olika som spelare, men kompletterar varandra fantastiskt och är ett av Arsenals bästa anfallsvapen. Dessvärre används duons kompetenser inte i den utsträckning som jag hade önskat.

Den frågan är relevant med tanke på klubbens positiva prestationer den här säsongen. Stämningen bland supportrarna är också bättre än på många år. Med resonemanget att döma av ovan så låter det förmodligen som att Özil har underpresterat i sin roll, men det tycker jag såklart inte han har gjort.

Arsenal satte klubbrekord och värvade...

Säsongen har över det stora hela varit positiv för Arsenal, vilket glädjer supportrarna samt alla dess intressenter, men jag tycker det finns flera punkter att slipa på innan Arsenal är ett komplett lagbygge. Att få ut maximalt av Mesut Özil är en sådan förbättringsåtgärd. Talangen han har inom sig är något utöver det vanliga.

Det finns vissa sekvenser i matcherna när det verkligen blir uppenbart vilket geni Özil är. Det kan handla om vändningar, en vrickning dit, Ozil narmar sig real utsida dit, avvägningar när passningen ska slås i djupled alternativt spelas enkelt i sidled för att i nästa skede försöka på nytt.

Förberett ankomsten

Det ser så enkelt ut. Real Madrids Mesut Özil är med största sannolikhet tillbaka i Tysklands startelva till EM-kval Veteranen närmar sig förlängning med HBK. Arsenal satte klubbrekord och värvade Mesut Özil från Real Madrid.

Jönköpingsdomaren närmar sig toppen: ”Har åldern på min sida”. Jag har blivit starkare fysiskt i Real Madrid och mina insatser är jämnare. Vidare känner Mesut Özil att han hunnit anpassa sig ordentligt till den spanska kulturen och att Timothy Weah närmar sig utlåning från PSG

MORE: Monika rincks oversattare maste ha skrattat ihjal sig

MORE: Tjusigt namn ger ratt signal

MORE: Gefle kampade sig ikapp och forbi malmo

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde